منشور آرمانهای من

آرمان 1: من یاد خدا هستم

خداوند متعال فرمود: “آگاه باشید که به ذکر خدا قلبها مطمئن می‌شود”.

پس: من در همه کارهایم یاد خدا هستم، همیشه می‌دانم خدا هر لحظه مرا می‌بیند و آنچه در دل من است می‌داند. برای اینکه بدانم او چه گفته است، هر روز قرآن می خوانم.  کاری یا فکری که او را ناراحت کند انجام نمی‌دهم. هر روز با او حرف می‌زنم و نماز می خوانم. سعی می‌کنم نمازم را سر وقت بخوانم. همیشه برای نعمتهای زیادی که به ما داده از او تشکر می‌کنم. هر وقت مشکل دارم از خدا کمک می‌خواهم، مطمئنم او به من در کارهای خوب کمک می‌کند. اگر اشتباه کردم از او معذرت می‌خواهم و می‌دانم که او مرا می‌بخشد (به شرطی که قصد داشته باشم دیگر آن اشتباه را تکرار نکنم).

آرمان 2: من نظم و ترتیب دارم

امیرالمومنین علی علیه السلام فرموده‌اند: “شما را توصیه می‌کنم به تقوای الهی و نظم امورتان”.

پس: من منظم هستم. برای کارم برنامه و نظم دارم. اتاقم و وسایلم مرتب است. کتابها و دفترم مرتب است. دفترم و نوشته‌های آن منظم است. ساعت 8 یا 9 یا هر ساعتی که والدینم مشخص کرده‌اند آماده خواب هستم. بعد از غذا و قبل از خواب مسواک می‌زنم.

آرمان 3: من کارهایم را منظم و جدی انجام می‌دهم

امامان معصوم علیهم السلام فرمودند:‌ “در طلب علم، انجام طاعتها و تکالیف سرعت بگیرید، قبل از آنکه وقت از دست برود”.

پس: من هر کاری که بر عهده‌ام است، با جدیت انجام می دهم.  کارهای مدرسه را پس از تمام شدن کلاسها آغاز می‌کنم و آن را تا پایان بطور متوالی انجام می‌دهم.

آرمان 4:‌ من مسئولم

خداوند متعال در قرآن کریم فرمود:‌ “و لتسئلن عما کنتم تعملون (و شما در اعمالتان نسبت به آنچه باید یا نباید انجام دهید مسئولید)”.

پس:‌ من وظایفی را که بر عهده دارم می شناسم.  کارهای مربوط به خودم را خودم انجام می دهم. بخشی از کارهای مدرسه و خانه نیز بر عهده من است. کارها و مسئولیت­هایی که در مدرسه بر عهده گرفته­ام را به خوبی انجام می دهم و در کارهای خانه به پدر و مادرم کمک می‌کنم. مدرسه و خانواده از انجام کارهایی که به عهده من گذاشته شده، خیالشان راحت است.

آرمان 5:‌ من مودب، خوش اخلاق و مهربانم

امام صادق علیه السلام فرمودند: “کامل‌ترین مردم از نظر عقل، خوش اخلاق ترین آنها است”.

پس: من اخلاق خوبی دارم، من مودبم، هیچ حرف زشتی از دهانم خارج نمی‌شود؛ با کسانی که حرف زشت می‌زنند دوستی نمی‌کنم. با پدر و مادرم، با مربیانم، با خانواده‌ام، با دوستانم و هر کسی که می بینم، مودبانه صحبت می‌کنم، به آنها احترام می‌گذارم. همچنین به گونه ای رفتار می‌کنم و انتظار دارم که آنها هم به من احترام بگذارند. همانطور که خدا با من مهربان است، من نیز با بندگان خدا و دوستانم مهربانم.

آرمان 6:‌ من وقت شناسم

امیر المومنین علی علیه السلام فرمودند:‌ “فرصت مانند ابر با شتاب حرکت می‌کند. پس برای استفاده از فرصت خیر شتاب کنید”.

پس: من سر موقع به هر کاری می‌پردازم. هر کاری را در وقت خودش انجام می‌دهم. دیر به مدرسه یا کلاس نمی روم، غیبت نمی‌کنم، سرقرارهای خود به موقع حاضر می‌شوم. نمی‌گذارم وقتم تلف شود. از وقت برای یاد گرفتن و کارهای خوب استفاده می‌کنم. وقت خودم را صرف کارهای بی‌ارزش نمی‌کنم.

آرمان 7:‌ من تشنه یادگیری هستم

رسول خدا صلی الله و علیه و آله فرمودند:‌ “علم (مفید) را بجوئید حتی اگر در چین باشد (دستیابی به آن خیلی سخت باشد)”.

پس: من همیشه به دنبال یادگیری چیزهای خوب هستم. قرآن خواندن و  کتاب خواندن را دوست دارم. از هر فرصتی برای خواندن قرآن، کتاب و نوشته‌های خوب استفاده می‌کنم. برای یادگرفتن تلاش می‌کنم. دائم تلاش می‌کنم تا چیزی را که می خواهم، یاد بگیرم. در هنگام تلاش برای یادگرفتن، سختی‌ها برایم آسان است.